Prvý trip nad 700 km s Teslou v zime

Rozdiel medzi dojazdom v zime a dojazdom v lete u elektromobilov dokáže veľmi negatívne prekvapiť. Predsa len v zime je spotreba vyššia – jazdíte na zimných pneumatikách, s chladnou batériou, viac používate klimatizáciu (kúrenie) a častokrát aj nabíjate so studenou baterkou čo má za následok, že nabíjate pomalšie a vaša cesta sa tak predlžuje.

Na prvú takúto súvislú cestu som sa ale napriek tomu vlastne celkom tešil. Zistiť totiž ako sa auto chová v relatívne chladnom období ma veľmi zaujímalo. Oplatí sa vôbec jazdiť takúto dlhú trasu elektromobilom? Nebudem stáť len polovicu času na nabíjačkách? Pôjdem v mrazničke len aby sme nemuseli zapínať kúrenie a zvyšovať spotrebu? To všetko som chcel vyskúšať na vlastnej koži.

Testovaná trasa bola z Prahy do Košíc, ktorá cez Brno a Trenčín robí dohromady 690 km. To už je celkom slušná denná porcia kilometrov pre elektromobil. Na zmieňovanej trase je niekoľko Tesla superchargerov, či iných rýchlonabíjačiek pre núdzové zastavenie. Bol som si preto celkom istý, že do Košíc prídeme v rámci jedného dňa, alebo nie?

Ak ešte neviete aký Tesla Model 3 mám, tak je to standard range plus – auto od Tesly s najmenším dojazdom. Tabuľkovo približne 400 km, realita je ale cez leto skôr okolo 340 km. Koľko to bude v zime? To som chcel primárne zistiť.

Po zadaní trasy do navigácie auto vypočítalo, že budem musieť nabíjať v Brne na superchargeri cca 50 minút (do 100%) a potom pri Liptovskom Mikuláši v Demänovej – tentokrát približne 30 minút do 85%. Tesla navigácia sa pýši celkom veľkou presnosťou v odhadoch spotreby, takže som dúfal, že hlavne úsek z Brna do Demänovej, ktorý má dohromady 300 km bude zvládnuteľný bez nabíjania. Už teraz ale navigácia hovorila, že budem musieť na tomto úseku ísť maximálne 100 km/h – čo je trochu nešťastné, keďže z tých 300 km je 100 km po diaľniciach. No uvidíme či sa o to vôbec pokúsim.

Vyrazili sme z Prahy 13:00 s 99% stavom batérie. Po diaľnici do Brna (je tam niekoľko obmedzení na 80 km/h) sme nakoniec dosiahli spotrebu 18,4 kWh na 100 Km. Celkom slušné číslo a tak nejak som podobné, alebo ešte horšie hodnoty na diaľnici očakával. Dostali sme sa aj do cca 20 minútovej zápchy a dorazili sme k brnenskému Superchargeru 15:22. Dohromady sme dali túto trasu, ktorá je podľa google máp zvládnuteľná za 2 hodiny, celkom za 2 a štvrť hodiny. Išiel som väčšinu času 120 km/h a kúrili sme si na krásnych 21-22 stupňov Celzia. Teplota vonku ale nebola v žiadnom prípade pri bodoch mrazu. Celý deň sa držalo okolo 8-10 stupňov Celzia.

V Brne sme si dali veľkú občerstvovaciu pauzu v Burger Kingu, ktorá bola veľmi podpriemerná, ale od Burger Kingu toho asi človek nemôže veľa očakávať. Po približne 65 minútach sme odchádzali s baterkou nabitou na 100 %. Prvé kilometre som sa snažil ísť pod 100 km/h, bolo mi ale postupne jasné, že týchto 300 km na jednu „baterku“ proste nedáme. Spotreba sa stále držala okolo 17 kWh na 100 km, a aby sme dali s baterkou, ktorá má veľkosť cca 45 kWh, 300 kilometrov, museli by sme mať spotrebu okolo 15 kWh.

Rozhodol som sa preto, že nepôjdeme slimačím tempom a takisto nebudeme v aute riskovať podchladenie, a preto niekde pri Martine ešte na chvíľu nabijeme. Tento plán sa nakoniec ukázal ako jediný realizovateľný. Využili sme rýchlonabíjačku od ZSE pri McDonalds, nabili do 26% a po tejto 15 minútovej pauze spojenou s toaletou sme vyrazili ďalej k superchargru v Demänovej. Škoda že Žilina nemá zatiaľ Tesla Supercharger – bola by tá zastávka ešte rýchlejšia a možno aj bez akejkoľvek zachádzky. Stačilo by reálne 5-10 minút zastaviť. Celková spotreba už klesla na 17,4 kWh na 100 km. Výborné číslo na zimné pneumatiky a decembrové počasie.

Do Demänovej sme dorazili so 6% baterky (nikdy som ešte nešiel s menej percentami a bol to teda zaujímavý pocit pri konci) a dobili sme pri sledovaní Netflixu na cca 80%, ktoré mi mali už v pohode aj s ťažkou nohou stačiť až do Košíc. Spotreba sa na tomto úseku pohybovala okolo 18 kWh na 100 km, takže sme 22:42 zaparkovali v Košiciach s 18% baterky.

Celkový čas trasy? Ak by som šiel s benzínom na 1 záťah bez akejkoľvek pauzy, mal by som to dať za 7 hodín a 40 minút (7 hodín, 20 minút čistého času + 20 minútové zdržanie na D1). Ale asi by mi odumrel močový mechúr, žalúdok by zožral sám seba a už by som si nikdy nevyrovnal chrbticu. Ale áno, bol by som v Košiciach o pol deviatej večer. S elektromobilom Tesla Model 3 to nakoniec bolo za 9 hodín a 42 minút. Je to vela, je to málo? No to záleží akou optikou sa na to človek pozrie.

Spotreba sa nakoniec znížila ešte na 17,3 kWh za 100 km, čo mi jednoducho príde ako skvelé číslo, ktoré verím, že sa nebude moc meniť ani pri ešte nižších teplotách.

Pár poznatkov z tohoto tripu na koniec:

  1. Zimné pneumatiky a zima obecne znižujú dojazd cca o 15-20%. Reálny dojazd je pri kombinovanom rozložení diaľnice a okresky približne 280 km. Zároveň sme ale boli úplne naložený – ako kufor tak aj kompletné zadné sedadlo, čo tiež trochu ešte tú spotrebu ovplyvní. Samozrejme výsledný dojazd platí pre môj model. 
  2. Elektrické auto s takouto relatívne malou baterkou je na 700 km pomalšie dohromady o 1 hodinu oproti benzínovému autu. Počítam, že by som určite zastavil na jedlo, toaletu a kávu.
  3. Pri absolvovaní 700 km benzínovým autom a priemernej spotrebe 6,5 litra na 100 km, by ma cesta stála okolo 50 EUR. Elektromobil spotreboval 120 kWh, čo mňa momentálne vyšlo na 4 EUR. Ak by som nemal voľné km na Superchargroch a v Prahe som pred cestou nabíjal za štandardný tarif, celá cesta by ma vyšla na 30 EUR. Stále dobrá úspora oproti benzínu. 
  4. Cesta bola s Teslou oveľa menej náročná (mnoho kilometrov som šiel s autopilotom a tempomatom), prišiel som aj napriek neskorej hodine stále celkom svieži. Človek nemusí radiť, dávať tak veľmi pozor na cestu, ale samozrejme stále je to dlhý čas s focusom zameraným na šoférovanie.
  5. Ak by som mal Tesla Model 3 Long range – model s najväčším dojazdom, určite by mi stačilo za celú trasu nabíjať len dvakrát a aj to len približne na pol hodinu každý krát. Ale to bude možno rozprávka inej budúcnosti pre mňa.
  6. Áno, predtým som jazdil na Renault Clio ročník 2002, takže asi akékoľvek auto so 4 kolesami a volantom, by bolo na túto dlhú trasu lepšie, ale osobne si myslím, že žiadne iné auto by momentálne pre mňa nebolo tak zábavné šoférovať ako Tesla, ktorú mám. A tentokrát to nehovorím preto, že som za to auto zaplatil viac ako 40.000 EUR. Jednoducho to takto mám nastavené a pevne verím, že ma tá radosť nikdy neopustí. Dúfam.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: