Kompletný sprievodca pre vyzdvihnutie Tesly v Prahe

Ak ste si objednali novú Teslu cez český konfigurátor, budete si auto preberať v Prahe na adrese Freyova 10, kde sídli české zastúpenie pre Tesla Motors. O tom ako som si Tesla model 3 objednával a platil som písal už v predošlom článku. Samotné preberanie auta som tam ale popísal len v krátkosti a preto je teraz priestor to viac rozviesť.

Ako vlastne prebieha preberanie auta od Tesly? Na čo všetko si musíte dať pozor pri kontrole auta, čo za dokumenty podpisujete, koľko to trvá a mnoho ďalších vecí sa dozviete, ak si prečítate odstavce nižšie. Zároveň upozorňujem, že takto to prebiehalo v septembri 2020. Možno sa odvtedy už niečo zmenilo, možno narazíte na iného predajcu pri preberaní vozidla, ten základ ale bude určite veľmi podobný aj v ďalších rokoch.

Prvá komunikácia ktorá prebieha so zástupcom českej Tesly je v momente, keď sa vie približný termín doručenia vašeho auta loďou do Belgicka. Býva to približne 2-3 týždne pred samotným vyzdvihnutím auta. Toto sa môže ešte niekedy trochu líšiť, počul som aj to, že majitelia vedeli ešte skôr, že dorazí ich vysnívané auto. Alebo aj neskôr (napríklad pár dní pred prebratím auta v Prahe).

Po tejto komunikácii budete musieť predovšetkým doplatiť zbytok ceny auta (zatiaľ ste platili len rezervačný poplatok 2.500 Kč) a po zaplatení dostanete VIN číslo a CoC (rodný list) vašeho nového prírastku do rodiny.

Toto je moment, kedy by ste si mali začať riešiť aj povinné a havarijné poistenie. Ponuky sa totiž u poisťovní veľmi líšia a pokiaľ nemáte dobré kontakty v tejto oblasti, bude vám chvíľu trvať získanie najlepšej ponuky od poisťovne. O tom ako som poistil svoje auto ja, napíšem niekedy v budúcnosti.

Na preberanie auta by ste mali ísť už ideálne s podpísanou a zaplatenou poistkou – nikdy neviete, čo sa môže stať po ceste na úrady.

České Tesla zastúpenie vám zároveň dá k autu aj zelené prevozné značky – tie majú platnosť obvykle 10 dní a môžete ich využiť len na cestu na zapísanie auta na jednotlivé úrady. V rámci Českej republiky. Ja som riešil od začiatku, že budem auto potrebovať zapísať na Slovensku a preto som cez sprostredkovateľa k autu dostal vývozné značky, s ktorými som si mohol ísť auto zapísať na Slovensko.

Pár dní pred odhadovaným prebratím auta v Prahe vám zástupca Tesly upresní deň a hodinu, kedy máte prísť. Na odovzdanie auta má Tesla väčšinou vyhradených 30 minút. Čas vyzdvihnutia auta som si vyberal v rozmedzí od 9:30 do 17:30 – teda počas ich pracovnej doby a jedine cez pracovné dni (skoršie ráno, či neskoro večer to nepôjde). Objednal som sa preto na 9:30, aby som si mohol auto vyzdvihnúť ako prvý v ten deň a nestalo sa mi náhodou, že budem čakať na to, kým odbavia niekoho predo mnou. A dobre som spravil.

V deň D som dorazil 9:15 pred pražský Tesla store a auto už stálo pred hlavným vchodom, pripravené na prevzatie. Približne okolo 9:30 prišiel zamestnanec českej Tesly, ktorý mi auto mal predávať.

Tesla Store – Freyova 10, Praha

Ak mám byť úprimný, bolo vidieť, že auto chce odovzdať novému majiteľovi za čo najkratšiu dobu. Ani to mi ale nezabránilo v tom, aby som si auto celé kompletne bok po boku odfotil a prešiel. Ideálne by bolo samozrejme prejsť si všetko na aute od materiálov, lícovania dielov, systému v aute, asistenčních systémov, reproduktorov atd. Všetko to ale proste za tú polhodinu nestihnete. Môžete to tam hrotiť aj dlhšie samozrejme, ale testovať aj všetky senzory či systémy na aute sa mi nechcelo.

Preto som si prešiel hlavne nasledujúce veci a doporučujem vám sa na toto zamerať:

 • skontrolujte celé auto z vonku vrátane skiel, či tam nie je nejaké poškodenie, prasklina, oderky – všetko si detailne nafoťte, aby ste to prípadne mohli riešiť, ak si niečo všimnete naozaj až po prvom zaparkovaní doma
 • uistite sa, že máte správnu veľkosť kolies, pneumatík a správny tip diskov – ak ste si objednali aj zimné pneumatiky, skontrolujte si aj tie
 • skontrolujte dvere, jednotlivé diely karosérie a kľučky či lícujú a nie sú tam veľké medzery – s nejakými menšími nedostatkami sa asi budeme musieť zmieriť, inak by ste si auto asi nikdy neprevzali. Stále je to auto, kde vidno, že nie všetko je vyladené s úplnou dokonalosťou. Ak nájdete, ale niečo naozaj problémové, tak sa určite ozvite pri predávaní auta
 • otvorte predný kufor, zadný kufor – pozrite či tam všetko sedí a dobre sa potom zatvára
 • pozrite, či sedí vaše VIN číslo na aute s tým, čo máte v dokumentoch od Tesly (CoC a faktúra), pozrite si počet najazdených kilometrov, ak máte mať nové auto, nemalo by tam byť nejaké vysoké číslo (viac ako 50 km)
 • vo vnútri auta si pozrite opäť, či je všetko bez poškodenia, odretia – palubná doska, volant, stredová konzola, ideálne všetky plastové materiály vo vnútri auta (sadnite si aj dozadu a všetko detailne pozrite)
 • skontrolujte si základné funkcie na dotykovej obrazovke – všetko má mať rýchlu odozvu, viete si nastaviť sedadlo, volant, profil v aute, klimatizáciu, vyskúšajte reproduktory či všetky hrajú dobre
 • skúste zaradiť Drive mode, Reverse mode, skontrolujte či sa kamery zobrazujú na obrazovke správne (pravá kamera, ľavá kamera, zadná kamera)
 • ak chcete byť úplne dôsledný, môžete ideálne nasledovať tento zoznam – (http://e.pc.cd/KehotalK). Mal som ho vytlačený pri preberaní vozidla, ale aby ste skontrolovali všetko z toho zoznamu, budete musieť byť na preberaní vozidla určite dlhšie ako pol hodinu. Nechávam už na vaše zváženie, čo všetko je pre vás dôležité 🙂
 • v momente ako poviete zamestnancovi Tesly, že je všetko v poriadku a auto beriete, cez tablet vám ho na mieste aktivujú a definitívne predajú do vašich rúk
 • skontrolujte si, či ho v aplikácii Tesla vidíte a všetko tam máte priradené

Po tom, čo si všetko skontrolujete, vám zamestnanec Tesly ukáže ako sa nastavujú základné veci v aute (zrkadlá, sedadlo, Drive mode atd.). Ja som to už mal celkom naštudované, takže sme toto intro do riadenia Tesly mohli len v rýchlosti prejsť.

Čo všetko by ste zároveň k autu mali dostať? V septembri 2020 to boli nasledujúce veci:

 • originál rodný list auta (CoC) – to dostanete vždy a nemyslím, že sa to zmení niekedy v budúcnosti
 • faktúra za auto – skontrolujte, či je správne vypísaná
 • 2 plastové karty pre odomykanie auta
 • lekárnička
 • 5 metrový modrý type 2 mennekes kábel – overte si, či ho máte v aute
 • zelená prevozná značka nalepená na zadnom skle auta

A sme na konci, mohol som sa prvýkrát so svojou Teslou vydať na cestu. Musím povedať, že pocit to bol neuveriteľný a hlavne sa mi vracia takmer vždy, keď znova nasadnem do auta a vydám sa na ďalšie cesty. Aj po 7.000 km, ktoré som s ním už najazdil.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: