Elektromobil a život v paneláku (bez možnosti nabíjať doma)

Ak nemáte možnosť nabíjať elektromobil doma, určite si kladiete otázku, či je vôbec reálne vlastniť elektromobil. Aj ja častokrát čítam komentáre typu: “auto do zásuvky si môže kúpiť len človek, čo má garáž/rodinný dom a môže preto doma nabíjať”. Je to ale naozaj tak? Nikto iný si teda elektromobil radšej nemá kupovať? Je to tak veľké obmedzenie, keď máte elektromobil a nemáte ho kde doma nabíjať? 

Ja sám som si pri pláne kupovať Teslu túto otázku veľakrát pokladal. Niekedy som si hovoril, že to bude v poriadku, inokedy zase že to predsa len bude obrovské obmedzenie v osobnom komforte, ktorý by ste predsa chceli mať, keď si kupujete auto za viac ako 40.000 Eur. Pred samotnou kúpou tak prechádzala moja nálada zo stavov nadšenia po stavy mierneho strachu, ako to vôbec s tým elektromobilom a nabíjaním bude.

Po 4 mesiacoch jazdenia na elektromobile už dokážem niektoré svoje pocity, obavy a strachy pretaviť do reálnych viet o ktoré sa s vami podelím nižšie. Asi poviem hneď dopredu – ak by som mal vlastné parkovacie miesto/garáž pri byte s nabíjačkou (zástrčkou), bral by som to všetkými desiatimi. Ten komfort sám si nabiť do 100%, keď potrebujete za niekoľko hodín vyraziť na dlhú cestu je skvelý. Tomu sa nikdy nevyrovná žiadna iná situácia s verejnou nabíjačkou, aj keby ste mali AC nabíjačku hneď pri vchode do vašeho domu.

Bude to totiž vždy verejná nabíjačka, takže nemôžete ovplyvniť ceny a ani obsadenosť nabíjačky. Vždy sa môže stať, že poskytovateľ elektriny zvýši cenu tak, že sa vám nabíjanie predraží, alebo bude nabíjačku blokovať iné auto, ktoré pred tam prišlo pred vami a nabíja 10 hodín do 100%. A vy tak nemôžete vyraziť na dlhý výlet bez toho, aby ste trochu zmenili plány.

Je možné teda vlastniť elektromobil, ak nemáte doma vlastnú zástrčku na auto? Jednoznačnú odpoveď na túto otázku vám nedám, prejdem ale niektoré oblasti, nad ktorými sa pred kúpou elektromobilu budete musieť zamyslieť a buď sa s tým dopredu vyrovnať (hlavne mentálne sa na to nastaviť), alebo si zatiaľ elektromobil nekupovať. Ja sám hodnotím vlastníctvo elektromobilu bez možnosti nabíjať doma zatiaľ pozitívne, pretože som sa postupne mentálne nastavil na to, že budem nad nabíjaním jednoducho viac premýšľať.

Už mi to po pár mesiacoch nevadí a výhody z jazdenia s elektromobilom pre mňa jasne prevyšujú nevýhody. Aj keď nemám vlastné parkovacie miesto so zástrčkou. K pozitívnemu hodnoteniu mi veľmi pomáha aj to, že bývam v Prahe – s verejnými nabíjačkami tu nie je takmer žiadny problém. Ak by som býval v meste, kde je sú len 2 alebo 3 nabíjačky, hodnotil by som to určite inak.

Jednotlivé oblasti popisujem z mojej vlastnej skúsenosti s Tesla Model 3 Standard Range plus, ktorý má dojazd v lete okolo 340 km a v zime okolo 250 km. Ak zvažujete kúpu elektromobilu s vyšším dojazdom ako napríklad Tesla model 3 Long Range (dojazd v lete okolo 540 km a v zime 400 km), niektoré oblasti nižšie sa vás nebudú až do takej miery týkať. Ak zvažujete kúpu elektromobilu s nižším dojazdom ako 300 km v lete, budete naopak nad niektorými oblasťami nižšie premýšľať ešte viac. 

Zároveň vás upozorňujem, že nebudem nižšie popisovať nevýhody, ktoré obecne vyplývajú z toho, že nemáte garáž – napríklad žiadna ochrana pred zlodejmi/vandalmi na ulici, snehom atd. Tieto nevýhody by vám mali byť jasné už z používania áut na benzín, či diesel.

Ak nemôžete nabíjať doma, sú dôležité nabíjačky pri vašom byte

Ak máte nabíjačky v dostupnej vzdialenosti od vašeho obydlia (ideálne do 5 minút pešo), máte vyhrané. Toto dokáže naozaj veľmi uľahčiť situáciu s elektromobilom, ak nemáte doma možnosť nabíjať. Preto som sa pri kúpe elektromobilu pozeral hlavne na toto kritérium – v Prahe kde bývam mám síce k dispozícii stovky nabíjačiek, nanešťastie zatiaľ ku mne najbližšie sú okolo 5 minút cesty autom.

To nie je až taká výhra, ale dúfam, že aj pri mojom byte sa čoskoro nejaká AC nabíjačka objaví. Ideálna situácia je, ak máte verejnú nabíjačku do 5 minút pešo. Prídete na ňu autom, idete pešo domov a za nejaký čas si jednoducho pre auto prídete. Ak je to preto blízko a poskytovatel elektriny si za tú nabíjačku neúčtuje nekresťanské peniaze, máte zčasti vyhrané a miska váh sa velmi nakloní pre kúpu elektromobilu.

Máte vo vašom meste nabíjačky pri miestach kam často chodíte?

Toto je ďalšia dôležitá vec, ktorá vie zlepšiť komfort nabíjania vášho elektromobilu, ak nemôžete nabíjať doma. Snažím sa vždy využívať nabíjačky v obchodných centrách, pri supermarketoch, či v iných častiach mesta, kam potrebujem ísť. Ten pocit, že máte možnosť prípadne nabiť je na nezaplatenie, aj keď to častokrát znamená, že musím byť zaregistrovaný aspoň u 3 poskytovateľov elektriny (u žiadneho z nich ale neplatím mesačný paušál).

V každom prípade nákup v supermarkete spojený s nabitím je vždy lepší ako keď možnosť nabiť nemáte. Aj keď si len dobijete pár desiatok percent. Neznášam pocit, keď už mám len okolo 30% batérie a idem niekam bez možnosti si to tam na chvíľu dobiť. Vždy si radšej zvolím možnosť, kde sa auto dá dobiť.

Nad baterkou a dojazdom budete (stále) premýšľať

Na toto si budete musieť zvyknúť. Ste pripravený na to, že percentá batérie budú vašim najdôležitejším ukazovateľom pri používaní auta? Musíte sa jednoducho vzdať komfortu, že môžete hocikedy za 5 minút natankovať a prejsť ďalších 500 km.Ak nemá vaše elektroauto dojazd aspoň 450 km, budete často premýšľať o tom kde nabiť, kedy tam ísť a ako to docieliť tak, aby to bolo čo najefektívnejšie.

Chcete sa totiž prirodzene vyhnúť situácii, že pôjdete niekam na verejnú nabíjačku na hodinu a celý čas tam budete sedieť v aute, pretože tam vlastne idete len kvôli nabitiu. Osobne sa snažím takéto nabíjania minimalizovať, ale aby sa vám to podarilo, budete musieť premýšľať dopredu. Keď sa vám pretáčajú oči už len pri čítaní tohoto odstavcu, nekupujte auto do zástrčky bez možnosti nabíjať doma.

Na dlhšie výlety (nielen) cez víkend musíte byť pripravený

Už to nebude tak, že natankujete a viete, že prežijete celý víkend na 1 nádrž. Musíte si nabíjanie počas týždňa naplánovať tak, aby ste ideálne v sobotu ráno pred výletom mali čo najviac percent baterky. Ako to ale spraviť tak, aby ste nemuseli ísť v sobotu ráno niekam stáť na pol hodinu, aby ste vôbec mohli vyraziť na výlet?

Jeden príklad z praxe: je utorok, mám 52% baterky a v sobotu chceme ísť hneď ráno na výlet cca 300 km (tam aj naspäť). Snažím sa preto naplánovať nákup, alebo nejakú inú cestu v ďalších dňoch s autom tak, aby som niekde vedel dobiť aspoň do 90% baterky, s ktorou potom môžem v sobotu ráno vyraziť. Ideálne teda v piatok podvečer zájsť na nákup, kde si rýchlonabíjačkou viem nabiť do 90% za dobu celého nákupu. Ak sa vám zdá, že toto je pre vás veľká prekážka a nechcete nad tým toľko premýšľať, platí pre vás záver z predošlého odstavca.

Pri nabíjaní ste odkázaný na cenové stratégie poskytovateľov elektriny

Autom na baterky sa dá ušetriť pri cestovaní dosť peňazí. Ak ale nenabíjate doma, vaše ušetrenie bude záležať od toho, ako veľmi cenovo priaznivé tarify pre vás budú mať verejní poskytovatelia elektriny. A ako dobre ich budete vedieť využívať. Opať budete nad týmto premýšlať viac, ako keby ste nabili vždy z garáže za fixnú cenu približne 15 centov za kWh.

Na druhú stranu sa vám môže stále podariť nabíjanie aj niekde zadarmo – napríklad už celkom dosť reštaurácií, či supermarketov ako Lidl, alebo Billa majú nabíjanie zadarmo a vaše náklady na cestovanie tak pôjdu prudko dole (toto platí ale aj pre tých, čo nabíjajú doma). Spoliehať sa na to ale určite nedoporučujem – nabíjačky, ktoré dávajú elektrinu zdarma sú veľmi často obsadené a je ich v Česku a na Slovensku stále menej a menej.

Zapnutie klimatizácie dopredu, alebo ohrievanie baterky vás stojí pár percent

Ak máte auto v garáži v zástrčke, alebo pred domom – viete si auto vychladiť v období horúčav, či zohriať v období mrazov tak, že vám to neznižuje percentá nabitia batérie – pretože ste stále zapojený v elektrickej sieti. O túto výhodu sa pripravíte v momente, keď máte auto len niekde na ulici a chcete si ho dopredu vychladiť, či zohriať.

Aby ste sa dostali na prijateľnú teplotu, vie to napríklad na mojom modeli zobrať 1-2% batérie. Nie je to žiadny dealbreaker, ale je fajn mať niekedy tú možnosť zohriať auto bez toho, aby ste stratili percentá nabitia batérie. Obzvlášť v zime vyraziť s teplou baterkou je omnoho lepšie ako s premrznutou (nižšia spotreba hneď od začiatku, plné regeneratívne brzdenie atd.).

Roadtrip po celej republike, prípadne do inej krajiny

Ak máte prejsť za deň viac ako 500 km a ísť z bodu A do bodu B, vaša situácia bude skoro rovnaká, ako keby ste mali vlastnú garáž s nabíjaním.  Vyrazíte s čo najviac percentami baterky, a po ceste si naplánujete nabíjačky, kde budete stáť a nabíjať. Ak by ste mali doma garáž, v tejto situácii vám to nepomôže. Aspoň v niečom nemajú výhodu pri elektromobile majitelia s garážou 🙂 

Slovo na záver

Elektromobil bez vlastnej zástrčky vlastním zatiaľ 4 mesiace a preto je možné, že ma ešte časom napadnú aj ďalšie veci, ktoré by stálo za to popísať. Pár týždňov som mal k dispozícii zástrčku nepretržite – pri pobyte u rodiny s domom a preto sa mi jednoduchšie hľadali rozdiely medzi používaním elektromobilu bez nabíjania doma a s možnosťou nabíjať doma.

Ak by som vám mal ale poradiť, tak si oblasti popísané vyššie prejdite, poriadne sa zamyslite nad tým a hlavne ešte pred kúpou elektromobilu sa nastavte na to, že takto to približne bude. Je potom menšia pravdepodobnosť, že budete sklamaný z toho, že máte elektromobil a nemôžete ho doma nabíjať. 

Ak vám môj článok aspoň trochu dopomohol k rozhodnutiu kúpiť si svoju Teslu, budem vám nekonečne vďačný, ak pri objednaní auta využijete môj referral kód – http://ts.la/matej22896. Vy dostanete 1.500 Km nabíjania zdarma na superchargeroch a ja tiež 🙂

2 thoughts on “Elektromobil a život v paneláku (bez možnosti nabíjať doma)

Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: